Podkarpacki Szlak Filmowy

 

Na kulturalnej mapie Podkarpacia twórczość filmowa zyskuje coraz większe znaczenie. Powstawały tu produkcje, które niejednokrotnie okazywały się kultowymi. Przyszedł czas, by na wspomnianej mapie wytyczyć nowy szlak - Podkarpacki Szlak Filmowy.

 

Podążając za filmowym cytatem z Bożego Ciała: “Nieważne skąd jesteś, ważne dokąd zmierzasz”, zachęcamy wszystkich, by w dniach 15-16 sierpnia 2020 r. spotkać się wspólnie w Jaśliskach na inauguracji nowego szlaku kulturowego.

Filmowa historia Jaślisk jest wyjątkowa. Ta mała podkarpacka miejscowość na przestrzeni lat przyciągnęła swymi walorami wielu filmowców. Niepowtarzalny klimat i atrakcyjność beskidzkiej wsi stały się tłem historii prezentowanych na wielkim ekranie na całym świecie.

Mieszkańcy Jaślisk gościli u siebie ekipy wielu filmowych produkcji. Wśród nich znalazł się nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie film Twarz (reż. M. Szumowska, 2018), a także ubiegłoroczny kandydat do Oscara Boże Ciało (reż. J. Komasa, 2019). Cieszący się popularnością i uznaniem krytyków film rozsławił Jaśliska na skalę światową. Zanim jednak o Jaśliskach usłyszało Hollywood, wieś zadebiutowała na wielkim ekranie dzięki filmowi Wino truskawkowe (reż. D. Jabłoński, 2007). Obraz ten zapoczątkował nowy rozdział w historii Jaślisk i niewątpliwie stał się praprzyczyną sierpniowego wydarzenia.

Otwarcie szlaku filmowego wieńczy filmową historię Jaślisk. Warto nadmienić, iż jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w regionie. Kolejne punkty szlaku są w przygotowaniu.

W programie sierpniowego wydarzenia znajdą się atrakcje, którymi pragniemy zainteresować wszystkich: rodziny, dzieci, dorosłych, turystów i miejscowych. Wśród nich m.in. spacery filmowe, kino plenerowe, koncert oraz spotkania z wyjątkowymi twórcami polskiego kina. Szczegółowy program wydarzenia poniżej.

Do zobaczenia w Jaśliskach!

Zapraszamy do śledzenia profili Szlaku na Facebooku oraz Instagramie: @filmowepodkarpacie

Organizatorami Otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jaśliskach są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Województwo Podkarpackie, Gmina Jaśliska, Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Jaśliskach oraz Stowarzyszenie “W Krainie Źródeł”. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W trakcie wydarzenia obowiązywać będą zasady reżimu sanitarnego. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą maseczek. 

Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia jest ograniczona. Nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Prosimy o przybycie na poszczególne wydarzenia z wyprzedzeniem. W związku z wytycznymi sanitarnymi podczas wydarzenia będą zbierane dane osobowe uczestników.

 Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej