Przejdź do treści głównej

Rezerwat przyrody "Prządki"

Rezerwat przyrody Prządki to chroniony zespół piaskowcowych ostańców skalnych, wyróżniający się formami ukształtowanymi przez naturalne procesy erozyjne.

Rezerwat utworzono 14 lutego 1957 roku w celu ochrony charakterystycznych skał zbudowanych z piaskowców ciężkowickich dolnego eocenu, modelowanych głównie przez erozję eoliczną. Położony jest w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Korczyna i Czarnorzeki, w obrębie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, bezpośrednio przy trasie Krosno–Rzeszów.

Obszar o powierzchni 13,62 ha obejmuje grupy skalnych ostańców oraz otaczający je las, stanowiąc jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów krajobrazu regionu.

Najwyższe skały osiągają wysokość nawet 20 m. Niektóre z nich ze względu na charakterystyczne, przypominające ludzkie sylwetki kształty mają własne nazwy (np. Zbój Madej czy Prządka-Matka). Na terenie rezerwatu znajdują się również ruiny zamku Kamieniec.


GPS: N 49° 44' 34" E 21° 48' 12"

Podobne lokacje

Podkarpacka Komisja Filmowa
Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
ul. Okrzei 7, 35-002 Rzeszów, pok.201

office@podkarpackiefilm.pl

Organiztor

WPodkarpackie

© Podkarpacka Komisja Filmowa