Podkarpacka Komisja Filmowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pracujących na terenie województwa podkarpackiego, do udziału w programie doskonalenia w zakresie edukacji filmowej.

Program ma charakter pilotażowy, nowatorski i kompleksowy.

Udział w programie jest BEZPŁATNY.

 

SPOTKANIE INFORMACYJNE

Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o programie oraz narzędziach stosowanych w edukacji filmowej w szkole, zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 28 maja 2018 (poniedziałek), o godzinie 10:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7). Spotkanie potrwa 2 godziny. Spotkanie poprowadzi Marta Kraus – kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych.

Udział w spotkaniu należy zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.

 

PROGRAM

Program składa się z 6 modułów tematycznych – warsztatów, wykładów, szkoleń, zajęć praktycznych. Udział w całym cyklu pozwoli uczestnikom zdobyć teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie wykorzystania filmu w edukacji. Prowadzącymi są specjaliści z zakresu edukacji filmowej, filmoznawcy, wykładowcy, trenerzy, konsultanci i twórcy filmowi.

 

Moduły:

  1. Rola filmu w psychoedukacji i edukacji prospołecznej.
  2. Język filmu.
  3. Edukacja poprzez film dokumentalny.
  4. Filmoteka Szkolna oraz inne programy edukacji filmowej dla szkół.
  5. Podstawy tworzenia filmów.
  6. Multimedialna szkoła, czyli jak wykorzystać nowe technologie w edukacji.

 

Szczegóły dotyczące programu (zakres tematyczny modułów oraz informacje o prowadzących) znajdują się w załączniku.

 

Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach – osobno dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia odbywać się będą średnio raz w miesiącu i zakończą się w grudniu 2018 roku. Każde spotkanie potrwa 6 godzin. Prowadzone będą w trybie zmianowym w piątki popołudniu i w sobotę od rana.

 

Liczba godzin przypadająca na uczestnika to 36 godzin. Każdy uczestnik, którego obecność wyniesie 80% otrzyma zaświadczenie o ukończeniu programu.

 

MIEJSCE I TERMINY

Miejscem odbywania się zajęć będzie Wojewódzki Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7).

 

Pierwsze zajęcia (Moduł I) odbędą się w dniach 8-9 czerwca br. z podziałem na grupy:

8 czerwca (piątek popołudnie) – nauczyciele szkół podstawowych

9 czerwca (sobota rano) – nauczyciele szkół ponadpodstawowych

 

Drugie zajęcia (Moduł II) odbędą się w dniach 28-29 września br. z podziałem na grupy:

28 września (piątek popołudnie) – nauczyciele szkół ponadpodstawowych

29 września (sobota rano) – nauczyciele szkół podstawowych

 

Terminy pozostałych 4 modułów są w trakcie ustalani, zostaną wskazane na spotkaniu informacyjnym 28 maja.

 

REKRUTACJA

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia formularz zgłoszeniowy

Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca br. Liczy się kolejność zgłoszeń.

 

ORGANIZATOR

Podkarpacka Komisja Filmowa została powołania przez Sejmik Województwa Podkarpackiego   w 2016 roku. Działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Jej głównym obszarem działalności jest kompleksowe wspieranie produkcji audiowizualnych w regionie.

Komisja prowadzi program wsparcia finansowego filmów dokumentujących miejsca, ludzi i wydarzenia związane z regionem pn. Podkarpacka Kronika Filmowa oraz jest operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

 

Ponadto komisja realizuje projekty edukacyjne, których celem jest rozwój kompetencji młodych twórców i ułatwienie im startu na drodze do tworzenia pierwszych filmów, organizuje wydarzenia filmowe dla mieszkańców regionu oraz działa na polu edukacji filmowej dzieci, młodzieży i nauczycieli. Komisja jest współorganizatorem 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 1, 5-7 i 18 czerwca br.

 

Wszelkich informacji dotyczących programu udziela Marta Kraus, kom. 504 015 202, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

Załącznik:

Program szkoleń

 

 


 

 

Szanowni Dyrektorzy, Pedagodzy i Wychowawcy,

Podkarpacka Komisja Filmowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapraszają do udziału w konferencji pn. Film z klasą. Edukacja filmowa w szkole, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Konferencja ma na celu prezentację programów edukacji filmowej, które skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale uwzględniają też działania dla wychowanków szkół podstawowych.

O wykorzystaniu filmów w szkole, ich roli w budowaniu postaw prospołecznych oraz miejscu kinematografii w podstawie programowej, opowiedzą osoby od lat zajmujące się edukacją filmową dzieci i młodzieży.

Udział w konferencji jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 721 288 004, przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, dostępny również na stronie www.podkarpackiefilm.pl (zakładka edukacja), lub przesłane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (należy podać: imię i nazwisko, nazwę i adres szkoły, telefon kontaktowy, adres e-mail).

 

 

PROGRAM KONFERENCJI:

9:30–10:00 Rejestracja

10:00–10:10 Powitanie gości
Wystąpienie Pani Małgorzaty Rauch – Podkarpackiego Kuratora Oświaty

10:10–11:10 Filmoteka Szkolna – po co edukacja filmowa w szkołach?
Czy szkoła to miejsce dla filmu? Jak rozpocząć działania filmowe? Skąd czerpać wiedzę i materiały? O doświadczeniu i dobrych praktykach w prowadzeniu szkolnej pracowni filmowej opowie liderka programu.

Prowadzący: Emilia Żuber – lider Filmoteki Szkolnej (Janów Lubelski)

11:10–11:40 Podkarpacka Kronika Filmowa – dokument jako źródło wiedzy o regionie
Film dokumentalny jako element dydaktyki. Wykorzystanie dokumentu jako narzędzia edukacyjnego w zdobywaniu wiedzy o regionie przedstawi współtwórczyni filmu dokumentalnego „Rzeszowskie janusze” i „Sedno”.

Prowadzący: Ilona Dusza-Kowalska – prezes Fundacji Rzeszowskiej (Rzeszów)

11:40–11.55 Przerwa kawowa

11:55–13:00 Filmowe lekcje wychowawcze – czy film może uczyć empatii?
O roli filmu w edukacji i wychowaniu opowie realizatorka programu. Wystąpienie dotyczy praktycznego wykorzystania filmu i scenariusza lekcji w prowadzeniu zajęć wychowawczych. Uczestnicy otrzymają pakiety 10 filmów krótkometrażowych wraz z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w szkołach. 

Prowadzący: Lucyna Zembowicz – koordynator projektów edukacyjnych w Fundacji Generator (Warszawa)

13:00–13:20 Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB
O roli festiwalu w edukacji filmowej młodego widza, programie i celach wydarzenia opowie dyrektor festiwalu. Uczestnicy otrzymają zaproszenia do udziału w 3. edycji, która odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie, Boguchwale, Dębicy i Zatwarnicy.

Prowadzący: Marta Kraus – dyrektor festiwalu, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej (Rzeszów)

13:20 Zakończenie

 

 

PRELEGENCI:

 

Emilia Żuber
Lider Filmoteki Szkolnej w woj. lubelskim. Nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Techniczych w Janowie Lubelskim. Autorka projektów filmowych dla uczniów dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, laureatka nagrody PISF w kategorii edukacja młodego widza. Autorka scenariuszy lekcji filmowych dla Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizatorka filmowych gier miejskich, maratonów filmowych, warsztatów montażowych, operatorskich i fotograficznych.

Lucyna Zembowicz
Absolwentka filmoznawstwa. Pomysłodawczyni i redaktor serwisu projekcje.edu.pl. Pełniła m.in. funkcję dyrektora programowego Centrum Kultury Rotunda w Krakowie, ma doświadczenie pracy w dystrybucji filmów; przez kilka lat zajmowała się obsługą prasową telewizyjnego kanału filmowego Ale kino! Koordynatorka projektów edukacyjnych, animatorka kultury. Popularyzuje wykorzystanie filmu w procesie psychoedukacji dzieci i młodzieży.

Ilona Dusza Kowalska
Prezes Fundacji Rzeszowskiej zajmującej się kształtowaniem tożsamości regionalnej poprzez przybliżanie historii i dziedzictwa regionalnego oraz współtworzenie kultury. Inicjatorka i koordynator działań na styku kultury, edukacji, multimediów. Współtwórca produkcji dokumentalnych – „Rzeszowskie janusze” (2016) oraz „SEDNO – społecznościowy film dokumentalny” (2015).

Marta Kraus
Dyrektor Festiwalu KINOLUB. Doświadczona koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni i realizatorka programu „Laboratorium filmowe” skierowanego do nauczycieli i animatorów. Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej z siedzibą w Rzeszowie.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej