Film z klasą
Podkarpacka Komisja Filmowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapraszają nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pracujących na terenie województwa podkarpackiego, do udziału w programie doskonalenia w zakresie edukacji filmowej.
Program ma charakter pilotażowy, nowatorski i kompleksowy.
Udział w programie jest BEZPŁATNY.
SPOTKANIE INFORMACYJNE
Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej o programie oraz narzędziach stosowanych w edukacji filmowej w szkole, zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 28 maja 2018 (poniedziałek), o godzinie 10:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7). Spotkanie potrwa 2 godziny. Spotkanie poprowadzi Marta Kraus – kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych.
Udział w spotkaniu należy zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy.
PROGRAM
Program składa się z 6 modułów tematycznych – warsztatów, wykładów, szkoleń, zajęć praktycznych. Udział w całym cyklu pozwoli uczestnikom zdobyć teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie wykorzystania filmu w edukacji. Prowadzącymi są specjaliści z zakresu edukacji filmowej, filmoznawcy, wykładowcy, trenerzy, konsultanci i twórcy filmowi.
Moduły:
- Rola filmu w psychoedukacji i edukacji prospołecznej.
- Język filmu.
- Edukacja poprzez film dokumentalny.
- Filmoteka Szkolna oraz inne programy edukacji filmowej dla szkół.
- Podstawy tworzenia filmów.
- Multimedialna szkoła, czyli jak wykorzystać nowe technologie w edukacji.
Szczegóły dotyczące programu (zakres tematyczny modułów oraz informacje o prowadzących) znajdują się w załączniku.
Zajęcia prowadzone będą w dwóch grupach – osobno dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zajęcia odbywać się będą średnio raz w miesiącu i zakończą się w grudniu 2018 roku. Każde spotkanie potrwa 6 godzin. Prowadzone będą w trybie zmianowym w piątki popołudniu i w sobotę od rana.
Liczba godzin przypadająca na uczestnika to 36 godzin. Każdy uczestnik, którego obecność wyniesie 80% otrzyma zaświadczenie o ukończeniu programu.
MIEJSCE I TERMINY
Miejscem odbywania się zajęć będzie Wojewódzki Domu Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7).
Pierwsze zajęcia (Moduł I) odbędą się w dniach 8-9 czerwca br. z podziałem na grupy:
8 czerwca (piątek popołudnie) – nauczyciele szkół podstawowych
9 czerwca (sobota rano) – nauczyciele szkół ponadpodstawowych
Drugie zajęcia (Moduł II) odbędą się w dniach 28-29 września br. z podziałem na grupy:
28 września (piątek popołudnie) – nauczyciele szkół ponadpodstawowych
29 września (sobota rano) – nauczyciele szkół podstawowych
Terminy pozostałych 4 modułów są w trakcie ustalani, zostaną wskazane na spotkaniu informacyjnym 28 maja.
REKRUTACJA
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wypełnienia formularz zgłoszeniowy
Zgłoszenia przyjmowane są do 1 czerwca br. Liczy się kolejność zgłoszeń.
ORGANIZATOR
Podkarpacka Komisja Filmowa została powołania przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w 2016 roku. Działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Jej głównym obszarem działalności jest kompleksowe wspieranie produkcji audiowizualnych w regionie.
Komisja prowadzi program wsparcia finansowego filmów dokumentujących miejsca, ludzi i wydarzenia związane z regionem pn. Podkarpacka Kronika Filmowa oraz jest operatorem Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.
Ponadto komisja realizuje projekty edukacyjne, których celem jest rozwój kompetencji młodych twórców i ułatwienie im startu na drodze do tworzenia pierwszych filmów, organizuje wydarzenia filmowe dla mieszkańców regionu oraz działa na polu edukacji filmowej dzieci, młodzieży i nauczycieli. Komisja jest współorganizatorem 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 1, 5-7 i 18 czerwca br.
Wszelkich informacji dotyczących programu udziela Marta Kraus, kom. 504 015 202, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Załącznik:
Szanowni Dyrektorzy, Pedagodzy i Wychowawcy,
Podkarpacka Komisja Filmowa i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie zapraszają do udziału w konferencji pn. Film z klasą. Edukacja filmowa w szkole, która odbędzie się 26 kwietnia 2017 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
Konferencja ma na celu prezentację programów edukacji filmowej, które skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadpodstawowych, ale uwzględniają też działania dla wychowanków szkół podstawowych.
O wykorzystaniu filmów w szkole, ich roli w budowaniu postaw prospołecznych oraz miejscu kinematografii w podstawie programowej, opowiedzą osoby od lat zajmujące się edukacją filmową dzieci i młodzieży.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu: 721 288 004, przez FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY, dostępny również na stronie www.podkarpackiefilm.pl (zakładka edukacja), lub przesłane na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (należy podać: imię i nazwisko, nazwę i adres szkoły, telefon kontaktowy, adres e-mail).
PROGRAM KONFERENCJI:
9:30–10:00 Rejestracja
10:00–10:10 Powitanie gości
Wystąpienie Pani Małgorzaty Rauch – Podkarpackiego Kuratora Oświaty
10:10–11:10 Filmoteka Szkolna – po co edukacja filmowa w szkołach?
Czy szkoła to miejsce dla filmu? Jak rozpocząć działania filmowe? Skąd czerpać wiedzę i materiały? O doświadczeniu i dobrych praktykach w prowadzeniu szkolnej pracowni filmowej opowie liderka programu.
Prowadzący: Emilia Żuber – lider Filmoteki Szkolnej (Janów Lubelski)
11:10–11:40 Podkarpacka Kronika Filmowa – dokument jako źródło wiedzy o regionie
Film dokumentalny jako element dydaktyki. Wykorzystanie dokumentu jako narzędzia edukacyjnego w zdobywaniu wiedzy o regionie przedstawi współtwórczyni filmu dokumentalnego „Rzeszowskie janusze” i „Sedno”.
Prowadzący: Ilona Dusza-Kowalska – prezes Fundacji Rzeszowskiej (Rzeszów)
11:40–11.55 Przerwa kawowa
11:55–13:00 Filmowe lekcje wychowawcze – czy film może uczyć empatii?
O roli filmu w edukacji i wychowaniu opowie realizatorka programu. Wystąpienie dotyczy praktycznego wykorzystania filmu i scenariusza lekcji w prowadzeniu zajęć wychowawczych. Uczestnicy otrzymają pakiety 10 filmów krótkometrażowych wraz z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w szkołach.
Prowadzący: Lucyna Zembowicz – koordynator projektów edukacyjnych w Fundacji Generator (Warszawa)
13:00–13:20 Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB
O roli festiwalu w edukacji filmowej młodego widza, programie i celach wydarzenia opowie dyrektor festiwalu. Uczestnicy otrzymają zaproszenia do udziału w 3. edycji, która odbędzie się w czerwcu w Rzeszowie, Boguchwale, Dębicy i Zatwarnicy.
Prowadzący: Marta Kraus – dyrektor festiwalu, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej (Rzeszów)
13:20 Zakończenie
PRELEGENCI:
Emilia Żuber
Lider Filmoteki Szkolnej w woj. lubelskim. Nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Techniczych w Janowie Lubelskim. Autorka projektów filmowych dla uczniów dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, laureatka nagrody PISF w kategorii edukacja młodego widza. Autorka scenariuszy lekcji filmowych dla Centrum Edukacji Obywatelskiej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Organizatorka filmowych gier miejskich, maratonów filmowych, warsztatów montażowych, operatorskich i fotograficznych.
Lucyna Zembowicz
Absolwentka filmoznawstwa. Pomysłodawczyni i redaktor serwisu projekcje.edu.pl. Pełniła m.in. funkcję dyrektora programowego Centrum Kultury Rotunda w Krakowie, ma doświadczenie pracy w dystrybucji filmów; przez kilka lat zajmowała się obsługą prasową telewizyjnego kanału filmowego Ale kino! Koordynatorka projektów edukacyjnych, animatorka kultury. Popularyzuje wykorzystanie filmu w procesie psychoedukacji dzieci i młodzieży.
Ilona Dusza Kowalska
Prezes Fundacji Rzeszowskiej zajmującej się kształtowaniem tożsamości regionalnej poprzez przybliżanie historii i dziedzictwa regionalnego oraz współtworzenie kultury. Inicjatorka i koordynator działań na styku kultury, edukacji, multimediów. Współtwórca produkcji dokumentalnych – „Rzeszowskie janusze” (2016) oraz „SEDNO – społecznościowy film dokumentalny” (2015).
Marta Kraus
Dyrektor Festiwalu KINOLUB. Doświadczona koordynatorka projektów edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawczyni i realizatorka programu „Laboratorium filmowe” skierowanego do nauczycieli i animatorów. Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej z siedzibą w Rzeszowie.