kzrec0CA45CE1

Dukielskie muzeum mieści się w barokowym zespole pałacowo-parkowym Mniszchów z II poł. XVIII w. Powstało w 1944 r. i prezentuje historyczne dzieje budowli, jej właścicieli, ale też elementy dekoracyjne i wystawy tematyczne.

We wntrzach rezydencji znajdują się stylowe, barokowe meble, dekoracje ścienne, dywany, komplet toaletowy. Do zbiorów należy także część biblioteki pałacowej. Wystawa militarna prezentuje broń białą i palną z I wojny światowej, a także sprzęt wojskowy. Dopełnia ją wystawa o życiu i działalności Józefa Piłsudskiego. Na drugim piętrze zachowana została kaplica pałacowa z oryginalną dekoracją. W skansenie mieści się 20 eksponatów broni pancernej z czasów II wojny.

Wykorzystane do stworzenia muzeum pałac i oficyny mają surowy wygląd. W okalającym je parku można spotkać takie rodzaje roślin jak: dęby, lipy, miłorzęby, klony – większość z nich pochodzi z czasów magnackich.

GPS GPS: N 49° 33' 25.24'' E 21° 41' 5.21''

  • Barok
  • Militaria
  • Natura
  • Pałace i zamki

Tagi:

muzeum, Dukla, barok, pałac, park, budowla, wystawy tematyczne, rezydencja, dywany wschodnie, II wojna, rośliny, dekoracja, dekoracje, broń pancerna, skansen, biblioteka pałacowa, meble barokowe, kaplica pałacowa, Jerzy August Wandalin Mniszech

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.


więcej